GRA – ZABAWA – EDUKACJA

Weekend z grami i zabawami w Gdańsku
Kto nie był, niech żałuje!
Setki stolików do grania, tysiące planszówkowiczów, widowiskowi cosplayerzy, kosmiczna wystawa, turnieje, konkursy, mistrzostwa. W ostatni weekend listopada w gdańskim AMBEREXPO emocje sięgały zenitu. Grało i bawiło się 11 tysięcy osób! Powód? Targi GRA  I ZABAWA oraz FESTIWAL GRAMY! Atmosfera była fantastyczna.

Było w co grać!
Sercem imprezy była Gralnia – olbrzymia przestrzeń wypełniona stolikami do gry. Tu można było grać i testować planszówki – od tych prostych imprezowych po zaawansowane strategie. Wybór był ogromny, bo w festiwalowej wypożyczalni dostępnych było ponad  2600 gier! Na pytania jak i w co grać odpowiadali ubrani w charakterystyczne żółte koszulki wolontariusze. A grali ze sobą wszyscy: rodziny, przyjaciele, znajomi i nieznajomi.  Te najnowsze, jeszcze „gorące” tytuły, przywiezione prosto z największych światowych targów gier planszowych SPIEL w Niemczech, prezentowane były w strefie Nowości z Essen. W Strefie Gości swoją specjalistyczną wiedzą dzielili eksperci. Tu można było dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze gry karciane kolekcjonerskie, co nas czeka w świecie gier fabularnych w przyszłym roku, jakie trendy dominują po targach w Essen i jak wykorzystywać  planszówki w edukacji. Nie zawiedli targowi wystawcy: były promocje, przeceny i nowości. Non stop odbywały się rozmaite turnieje i konkursy z super nagrodami. Swoje finały miały na targach Mistrzostwa Polski w grze Wsiąść do pociągu: Zjednoczone Królestwo oraz w grze Marco Polo.
W ramach Targów obyły się także Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Juniorów w szachach błyskawicznych oraz otwarty turniej szachowy o puchar Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Na specjalnym stoisku można było sprawdzić swoje umiejętności w grze symultanicznej z mistrzem szachowym Iwo Godzwonem.

Było o co grać!
Na to czekali wszyscy! Do kogo powędruje tytuł Gry Roku Targów Gra i Zabawa 2018? Werdykt ogłoszony został wieczorem pierwszego dnia targów. Nagrodę zdobyła gra Sagrada firmy GW Foksal (Fox Games). Na czym polega? Zadaniem graczy jest stworzenie efektownego, idealnego witrażu w legendarnej bazylice Gaudiego w Barcelonie. Familijną Grą Roku Targów Gra i Zabawa 2018 został Paperback Edycja Polska Wydawnictwa Baldar Agnieszka Krzywicka. Paperback to gra o intuicyjnych zasadach, polegająca na kompletowaniu liter i układaniu coraz bardziej rozbudowanych słów. Tytuł Dziecięcej Gry Roku Targów Gra i Zabawa 2018 zdobył Karak firmy Albi Polska. W grze Karak sześciu dzielnych bohaterów wkracza do pełnego skarbów i potworów labiryntu. Ich zadaniem jest przechytrzenie rywali i zdobycie smoczego klejnotu. Wyróżnienia otrzymały gry:  Azul (wyd. Lacerta Małgorzata Korzeniewska), Operation Escape Room Junior (wyd. Tm Toys) oraz Totem (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Wyróżnieniem specjalnym uhonorowano  grę Mistrz Bajek (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku).

Walkiria na podium
Po raz pierwszy podczas Targów zorganizowany został niezwykle widowiskowy Konkurs Cosplay na najbardziej kreatywne odwzorowanie wybranej postaci z filmów, gier, seriali czy komiksów. Przed sceną zgromadziły się tłumy widzów, konkurencja była niemała. Decyzją jury na podium stanęły: Julianna Mikucka Juleczka jako postać Walkiria Mercy z gry Overwatch (miejsce pierwsze), Justyna Kieczmer Esmeten jako Anna Henrietta z gry Wiedźmin III (miejsce drugie) i Aleksandra Rogalewicz Yarpenna jako Smuga z gry Overwatch (miejsce trzecie).

Moc była z nami 🙂
Fani Gwiezdnych Wojen i pasjonaci modelarstwa z największym zachwytem podziwiali unikalną wystawę kosmicznych pojazdów Star Wars Universum autorstwa Bernarda Szukiela oraz braci Adama i Marka Kuleszy. Gwiezdna flota Szukiela wykonana jest z kartonu i składa się z kilku tysięcy elementów! Jego Sokół Millennium (pracował nad nim 4 lata) uznawany jest za najlepszy model gwiezdnej trylogii na świecie.
Strefa Star Wars była także miejscem zawodów System Open Series 2019 X-Wing w formule 2.0. Na całym świecie w ciągu roku odbywa się zaledwie około dziesięciu tego typu  turniejów. W gdańskich zawodach udział wzięło 165 graczy z 9 państw. Rozegrano ponad tysiąc partii, najmłodszy gracz miał lat 18, a najstarszy 60! Nad turniejem czuwało 8 sędziów z Polski, Wielkiej Brytanii i Danii. Nagrodę główną w postaci sfinansowania wyjazdu na wrześniowy Finał Mistrzostw w USA zdobył Mariusz Krakowczyk.

Do zobaczenia za rok!
TARGI GRA I ZABAWA to również mnóstwo innych atrakcji: pasjonujące eksperymenty, podróże do świata nauki i fantastyki, kreatywne warsztaty plastyczne i cyrkowe, kino Treflika, paintball laserowy, wielkoformatowe gry planszowe. Za rok 8. TARGI GRA I ZABAWA i 19. FESTIWAL GRAMY odbędą się w AMBEREXPO w dniach 23-24 listopada 2019. Wpiszcie sobie tę datę do kalendarza. Naprawdę warto!

www.graizabawa.pl

ORGANIZATOR: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
PATRONAT HONOROWY:  Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska
PARTNER STRATEGICZNY:  PZU SA
PARTNERZY GŁÓWNI:  REBEL, TREFL
PARTNERZY: FESTIWAL GRAMY, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. C. Korzeniowskiego w Gdańsku, Pomorski Wojewódzki Związek Szachowy
PATRONI MEDIALNI: Rynek Zabawek, Branża Dziecięca, Świat Zabawek, czasdzieci.pl, zabawkowicz.pl, przedszkola.edu.pl, magazynprzedszkola.pl, Together – rodzinna strona Trójmiasta, Trojmiasto.pl, radio ESKA